Recuperarea plăţilor salariale neîncasate de la o întreprindere în proces de insolvabilitate

11 июня 2019 38

Bună ziua! Vă rog să-mi spuneţi care sunt paşii ce trebuie urmaţi pentru recuperarea plăţilor salariale neîncasate de tatăl meu decedat de la întreprinderea unde a fost angajat şi care se află acum în proces de insolvabilitate? Mulţumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
După deces în termen de 6 luni daca a decedat pînă la 01.03.2019 urmează sa va adresați la notar pentru a deschide dosarul succesoral. Dacă nu ați făcut-o în acest termen, urmează sa va repuneți în termen prin judecată.
După depunerea cererii la notar, solicitați eliberarea unui certificat de calitate... mai detaliat de moștenitor, și în baza acestuia depuneți cerere de validare în cadrul dosarului de insolvabilitate a companiei unde a lucrat tata.
Aceiași procedură de adresare la notar este valabilă și pentru alte bunuri ce urmează a fi moștenite după decesul persoanei.

12 июня 2019