Recurs de la procuror la Curtea Suprema

29 января 2020 47

Buna ziua. Puteti, va rog, sa ne explicati ce ar insemna recursul ordinar declarat de procuror care contesta urmatoarele:
- calificarea gresita a faptei incriminate lui X;
- individualizarea gresita a pedepsei stabilite.
Urmeaza descrierea, apoi cere:
1. Admiterea recursului;
2. Casarea Decizia Colegiului Penal al Curtii de Apel Chisinau in privinta inculpatului X.
Va multumesc mult pentru raspuns!

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Ar trebui sa fie și punctul 3.
Defapt procurorul vrea o altă pedeapsă inculpatului in baza altui articol sau aliniat.

1 февраля 2020
  • Юрисконсульт

Dl. Sergiu, consultați legea Secţiunea a 2-a
Recursul ordinar
§ 1. Recursul împotriva hotărîrilor instanţelor de apel
Articolul 420. Hotărîrile supuse recursului
(1) Pot fi atacate cu recurs deciziile pronunţate de curţile de apel ca instanţe de apel.
(2) Încheierile instanţei de apel... mai detaliat pot fi atacate cu recurs numai o dată cu decizia recurată, cu excepţia cazurilor cînd, potrivit legii, pot fi atacate separat cu recurs.
(3) Recursul declarat împotriva deciziei instanţei de apel se consideră făcut şi împotriva încheierilor acesteia, chiar dacă acestea au fost date după pronunţarea hotărîrii recurate.
(4) Nu pot fi atacate cu recurs sentinţele în privinţa cărora persoanele indicate în art.401 nu au folosit calea apelului ori au retras apelul, dacă legea prevede această cale de atac. Persoana care nu a folosit apelul poate ataca cu recurs decizia instanţei de apel prin care i s-a înrăutăţit situaţia. Procurorul care nu a folosit apelul poate ataca cu recurs decizia prin care a fost admis apelul declarat din partea apărării. Ceva nu i-a plăcut procurorului în decizia pronunțată de Curtea de Apel.

3 февраля 2020