Reducerea pedepsei, conform amnistiei 2021

13 января 2022 162

Buna ziua. O persoana condamnata in temeiul art. 165 alin 2 CP la 7 ani de detentie, poate benificia de reducerea termenului pedepsei, conform amnistiei din 2021? Multumesc de raspuns!

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Ion, persoana dată a fost condamnat pe art. 165 CP ( trafic de ființe umane ) o infracțiune gravă, poate să nu nimerească sub amnistie. Tu n-ai indicat câți ani a ispășit deja.

14 января 2022
Arsen Saruhanean
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua!
În privința acestui condamnat nu poate fi aplicat actul de amnistie, însă este posibilă solicitarea reducerii pedepsei cu o treime în baza art.7 alin.(1) lit.a) din Lege Nr. 243
din 24.12.2021 privind amnistia în legătură cu aniversarea a XXX-a de la proclamarea independenței Republicii Moldova

15 января 2022