Reducerea termenului in temeiul amnistiei

11 марта 2022 130

Buna ziua. In 2017 am fost condamnat la 6 ani de inchisoare in temeiul art. 188 alin. 2 CP. Mi-a ramas sa inspasesc un an. Sunt şanse sa fiu eliberat in conformitate cu recenta Lege privind amnistia sau sa mi se reduca termenul? Daca se aplica reducerea termenului, vor reduce o treime din termenul ramas sau din termenul initial de 6 ani? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Noroc Vitalie, conform Legii despre amnistie reducerea v-a fi din termenul rămas, o să pleci acasă.

12 марта 2022