Referinta si actiune reconventionala

19 ноября 2022 88

Buna ziua. Reclamatul a depus o cerere de chemare in judecata, iar paratul vrea sa depuna referinta si actiune reconventionala. Intrebarea mea este: ce anume se contine in referinta si in actiunea reconventionala? Vorbim de un proces civil in legatura cu un credit nebancar. Am actul de constatare de la protectia consumatorilor privind existenta unor clauze abuzive in contractul semnat cu compania de creditare.

Jurist comments 1

Sergiu Galeru
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Conținutul referinței este indicat la art. 186 alin. (3) Cod de procedură civilă.
Conținutul și condițiile de înaintare a acțiunii reconvenționale le găsiți la art. 172 și 173 Cod de procedură civilă.

21 ноября 2022