Referitor la amenzi

25 ноября 2019 39

Un inspector de la Inspectoratul Ecologic poate sa aplice amenda unui angajat dintr-o intreprindere de stat pentru faptul ca acesta nu si-a exercitat atributiile corespunzator, de exemplu nu a incriptionat accesoriile, sau alte mici lacune ce tin de activitatea angajatului la intreprindere?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Ion.

Inspectoratul pentru Protecţia Mediului constată şi examinează contravenţiile prevăzute la următoarele articole din Codul contravențional:

art. 55/3,
art. 95,
art. 109-112,
art. 113 alin. (1)-(6),
art. 114 alin. (1), (2), (4) şi (5),
art. 115-119,
art. 120-126,
art. 127-130,
art. 132-154,
art. 155 alin. (1),
art. 156,
art. 182.

Au dreptul să constate contravenţii, să încheie procese-verbale şi să aplice sancţiuni... mai detaliat persoanele abilitate cu funcţii de control din cadrul Inspectoratului pentru Protecţia Mediului.

Vedeți art. 405 din Codul contravențional: legis.md/cautare/getResults?doc_id=121477&lang=ro#

23 июня 2020