Referitor la impozitul pe venit

29 марта 2018 38

Salut! Am o intrebare referitoare la impozitul pe venit. Am avut in proprietate un apartament, pe care ulterior l-am vindut la valuarea lui cadastrala. Este necesar sa achit si impozit pe venit?Mentionez ca apartamentul dat nu a fost locuinta de baza si nu am avut viza de resedinta in el.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
In cazul vînzarii unui bun imobil la un preț mai mare decît cel prevăzut de evaluarea cadastrală, atunci se consideră ca ați obținut un venit, care urmează a fi impozat. Daca bunul a fost vindut in limita evaluării cadastrului, atunci, nu există un atare venit, astfel, nu apare nici... mai detaliat obligația de plată a unui impozit.
Cit privește faptul că apartamentul nu a fost locuința de baza sau nu ați avut niciodată viză de reședință acolo, acest fapt nu are nici o importanță.

29 марта 2018