Refuz din partea preturii de a acorda compensatie pentru consumul energiei termice

1 мая 2019 6

Buna ziua! Am asa o intrebare: sotul meu a scris cerere si a depus toate actele pentru acordarea compensatiei pentru consumul energiei termice. Pretura ne-a refuzat din cauza ca au inclus in venitul total indemnizatia de maternitate (126 zile) si indemnizatia unica la nasterea copilului si dupa calculele lor a rezultat un venit mai mare de 3.000 lei. Eu nu lucrez, stau acasa cu copilul mic, lucreaza numai sotul si venitul pe fiecare persoana in familia noastra e mai mic de 3.000 lei. Spuneti-mi, va rog, daca angajatii Preturii au procedat corect cand au inclus indemnizatia de maternitate (126 zile) si indemnizatia unica la nasterea copilului in calculul venitului total al familiei noastre si conform care act legislativ au facut asa? Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат
13 мая 2019