Refuzul intrării la frontieră

21 сентября 2020 103

Добрый день. Недавно пересекал границу Молдова-Румыния, и меня развернули обратно, с аргументом что у меня нет соответствующего разрешения. Хотя от здравоохранения Румынии я им предоставил разрешение на один день, но сотрудникам пограничной службы это разрешение не подошло, и они мне поставили штамп в паспорт со специальной отметкой и заставили подписать формуляр. Вот выдержка из текста:
X Este considerat(a) ca reprezentand un pericol pentru ordinea publică, siguranța interna, sănătatea publica sau relațiile internaționale ale unui sau mai multor state membre al Uniunii Europene art. 6, lit. f din O.U.G. nr. 194/2002 privind regimul străinilor în România, republicată, cu modificările și completările ulterioare
Comentarii/ Împotriva masurii de refuz a intrării dispusa impotriva dumneavoastra puteți formula plangere prealabila in conditiile art.7 al Legii 544/2004 privind Contenciosul administrativin termen de 30 de zile. Plangerea prealabila se poate adresa şefului P.P.F. Sculeni sau LT.P.F. Iaşi/ L.G.P.F. (in cazul P.T.F. aeroportuare)
Pentru informații privind reprezentanții competenți să acționeze în numele dumneavoastră vă puteți adresa reprezentanței diplomatice a statului dumneavoastră din România.
Persoana a primit copia acestui document / Persoana refuza sa semneze

Подскажите пожалуйста, в дальнейшем когда закончится карантин, у меня не будет проблем с пересечением границы ? Или нужно сейчас предпринять какие-то меры?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Юрисконсульт

Bună
din ceea ce este indicat în acest act dumneavoastră ați încălcat regimul de intrare în Romania și ați fost sancționat cu interdicția de a intra în această țară, respectiv trebuie să angajați un avocat ca să vă reprezinte în fața autorităților române și să contestați aceste acțiuni.
După ridicarea carantinei... mai detaliat nu se știe care va fi soarta acestor interdicții, de aceea este rezonabil să o contestați.

22 сентября 2020