Refuzul procedurii simplificate de constatare a contravenției

17 апреля 2022 138

Salutare! Am parcat neregulamentar. Am lăsat nr. de telefon pe parbriz. M-a sunat polițistul să vin sa iau mașina, îi răspund că vin în 2 minute. El deja se apucase să întocmească procesul-verbal și când m-am apropiat de masina i-am înmânat actele. La cerința mea să mergem pe procedură simplificată de constatare și examinare a contravenției conform capitolului VI ^1 din Codul Contravențional pentru a achita 25% din amendă, acesta a refuzat, motivând prin faptul că suntem filmați. Am citit că nu pot contesta refuzul polițistului de a merge pe acea procedură. Întrebare: Cum pot eu data viitoare să insist pe procedura simplificată? Pentru că teoretic agentul constatator poate refuza de fiecare dată și nu e nevoit să dea vreo explicație. Mulțumesc.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Ivan.

Indiferent de refuzul agentului, aveți dreptul de a contesta actele în baza căruia sunteți sancționat. Deseori agenții întocmesc Decizie de sancționare care e o procedură incorectă în cazuri când persoana nu recunoaște vina. Or, în așa caz se întocmește proces-verbal. Însă acestea nu sunt încălcări esențiale care vă... mai detaliat lipsesc de șanse la contestare conform Codului contravențional.

7 мая 2022