Regim fără viză între Moldova și Uniunea Europeană

11 марта 2023 35

Bună ziua. Cunosc că pot sta în Moldova cu pașaport european timp de 90 de zile. Înseamnă asta că pot sta acolo 90 de zile în decursul a 180 de zile, sau trebuie doar să trec granița moldo-europeană după expirarea acestui termen, după care, chiar a doua zi mă pot întoarce în Moldova?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. Într-o perioadă de 180 de zile, puteți sta în Moldova doar 90 de zile. După acesta trebuie să părăsiți teritoriul RM pentru 90 de zile.
Nu veți putea trece frontiera RM după expirarea acestui termen dacă doar traversați frontiera.
Condiția este ca să stați 90 de zile în afara... mai detaliat teritoriului RM.

12 марта 2023