Reincredintarea minorului

28 мая 2017 30

Buna ziua, ce sanse are mama sa isi ia copilul in virsta de 6 ani, dupa ce tatal tocmai a decedat, iar copilul se afla in custodia lui? Mentionez ca mama mai are un copil cu actualul sot, impreuna cu care sint la munca in Olanda temporar.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Salut Aurora,

Fiecare copil are dreptul să locuiască în familie, să-şi cunoască părinţii, să beneficieze de grija lor, să coabiteze cu ei, cu excepţia cazurilor cînd aceasta contravine intereselor copilului.
În cazul în care tatăl a decedat, puteți stabili domiciliul copilului la Dvs. cu condiția ca acest lucru să nu contravină intereselor... mai detaliat copilului.

29 мая 2017