Renunțare benevolă la drepturile părintești

13 мая 2022 100

Bună ziua. Articolul 67 din Codul familiei enumeră cazurile când părinții pot fi decăzuți din drepturile părintești. Știu ca această procedură are loc doar pe cale judecătorească. Întrebarea mea este dacă, totuși, este posibil de decăzut din drepturi pe tatăl care este de acord să renunțe la aceste drepturi? Așa ceva nu este prevăzut în lege, dar în condițiile în care tatăl este total dezinteresat, presupun că ar trebui să existe vreo cale. Menționez că domiciliul copilului este stabilit prin hotărâre judecătorească cu mama, copilul e mic, nici nu vorbeste ca să fie întrebat despre părerea lui, mama are salariu, domiciliu decent, iar tatăl este recăsătorit și va avea în curând alt copil.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Maria!
Nu există nici o cale pentru renunțare la drepturile părintești.
Părinţii pot fi numai decăzuţi din drepturile părinteşti și numai pe cale judecătorească.

14 мая 2022
  • Юрисконсульт

Buna Maria, tata copilului DVS ar vrea să se dezică din drepturi asupra copilului DVS, nu mai pentru aceia , ca el să nu plătescă pensia alimentară, nu mergeți la așa ceva, insistați ca tată să plătească pensia alimentară.

14 мая 2022