Renuntare la cota parte in imobil

24 августа 2020 88

Sunt casatorit si dorim sa cumparam un apartament. Sotia vrea sa renunte in contractul de vanzare-cumparare la cota sa in imobilul in favoarea sotului, ca sotul sa fie 100% proprietar unic. Cum trebuie sa fie indicat in contract acest moment? Multumesc!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Victor,

Aveți învedere proprietatea comună în devălmășie, să înțeleg. În așa caz nu e nevoie de specificat în contract de vânzare-cumpărare, ci doar mergeți la notar și faceți contract matrimonial prin care delimitați proprietatea comună în devălmășie anume pe acest imobil.

24 августа 2020