Renuntare la drepturile parintesti

26 октября 2021 192

Buna ziua. Sunt divortata, am o fetita in varsta de 4 ani. De cand s-a nascut copilul, tatal acestuia nu ne-a ajutat niciodata. I-am zis ca il dau in judecata ca sa achite pensie de intretinere a copilului, dar el a ales sa se dezica de copil. Unde trebuie sa ne adresam ca el sa renunte la drepturile parintesti?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Bună ziua.
Părintele nu poate renunța la drepturile părintești asupra copilului. Pentru această urmează să vă adresați în instanța de judecată. Legea prevede expres condițiile în care unul dintre părinte poate fi decăzut din drepturile părinteși.
Decaderea se face doar prin instanța de judecată.

26 октября 2021