Renuntare la mostenire

9 апреля 2019 88

Buna ziua. Am asa o intrebare: mama a decedat pe 31.10.2018, eu si tata am inceput procesul de mostenire (mie mi-a trebuit certificatul de mostenitor). Ceilalti doi frati au renuntat in favoarea tatalui. Acum as vrea ca si eu sa renunt la mostenire in favoarea tatalui. Care ar fi procedura legala? Notarul la care s-a deschis succesiunea a spus sa fac renuntare la mostenire in favoarea tatalui, dar am fost la alt notar si mi-a spus ca daca nu a trecut inca jumatate de an de la deces, eu nu pot sa renunt (este ilegal). Sunt confuza si nu stiu cum ar fi mai corect si legal de facut in situatia data.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Ana,
Potrivit prevederilor Codului civil în redacția inițială termenul de acceptare și renunțare la moștenire este de 6 luni din ziua decesului.
În speță puteți depune declarația de renunțare la moștenire pana la finele lunii aprilie 2019 după care va fi târziu.

Aceasta este prevederea ce se refera la speța Dvs. Articolul... mai detaliat 1526. Renunţarea la succesiune
(1) Moştenitorul poate renunţa la succesiune în termen de 6 luni din data deschiderii succesiunii, chiar dacă a acceptat succesiunea prin intrare în posesiune.
(2) Moştenitorul poate renunţa la moştenire în folosul altor moştenitori testamentari sau legali.
(3) Nu este admisă renunţarea la moştenire în folosul unei persoane private de dreptul la moştenire sau declarate moştenitor nedemn, inclusiv conform unei dispoziţii exprese din testament.

9 апреля 2019