Renunțare la moștenire

12 апреля 2022 92

Bună ziua. Pot să renunț la moștenirea unuia dintre părinți, fără să fie prezenți și ceilalți moștenitori? Nu vreau sa fiu moștenitor, dar nu țin legătura cu unul din frați și vreau să știu dacă pot merge singură la vreun notar ca să fac declarația de renunțare la moștenire după decesul părintelui, pentru ai nu-i moșteni și datoriile. Mulțumesc.

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Buna ziua, renuntarea la mostenite este un drept al dvs, legea nu va obliga sa acceptati mostenirea.
Mergeti la notar si depuneti declaratia cu privire la refuz de a mosteni.
Vă, atentionez asupra faptului, în caz că nu renuntati la mostenire in decurs de 3 luni de la deces si deschiderii procedurii... mai detaliat succesorale, mostenirea se consideră acceptata de către Dvs.

14 апреля 2022