Renuntare la mostenire

21 августа 2021 108

Buna ziua. In testament sunt indicate doua surori cu parti egale. Eu as vrea sa scriu o declaratie de renuntare la mostenire in folosul surorii. Notarul zice ca nu e posibil, deoarece daca eu renunt, dreptul la mostenire trece la copiii mei. Acesta zice ca trebuie sa facem mostenirea conform testamentului, apoi pot face o donatie. Mie mi-ar conveni sa scriu renuntarea si sa nu ma mai intorc la acest subiect. Cum e corect? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Daca persoana ce a lasat testamentul a decedat după 01.03.2019, notarul are dreptate, din acea dată s-a schimbat total.e te specificul acestei proceduri, astfel, refuzul va constitui temei ca acele bunuri sa le moștenească copii dstră.

22 августа 2021