Renunțarea la cetățenia Moldovei.

4 мая 2021 34

Buna ziua. Am obținut cetățenia unui alt stat și fiindcă dubla cetățenie nu e posibila, va trebui sa renunț la cetățenia moldoveneasca, dar exista și excepții:
“Dacă pierd anumite drepturi atunci când renunț la naționalitate. Datorită acestui fapt, voi pierde mulți bani. De exemplu, pentru că nu mai pot moșteni de la familia mea. “ Vreau sa știu dacă potrivit legislației din Moldova, odata cu renunțarea la cetățenie, voi pierde dreptul la moștenire sau mulți bani. Menționez că dețin si un apartament în Moldova. Va mulțumesc!

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Nu este posibil. Odată ce renunțați la cetățenia R.M. dvs. beneficiați în continuare de drepturi patrimoniale și nepatrimoniale. După ce renunțați la cetățenia R.M. deveniți cetățean străin, însă în conformitate cu Constituția R.M. cetățenii străini au aceleași drepturi ca cetățenii R.M. cu excepția dreptului de a alege și... mai detaliat de a fi ales.

5 мая 2021