Renuntarea la pensia alimentară

29 апреля 2022 133

Buna ziua. Suntem in proces de divort cu sotul si am depus si cerere pentru incasarea pensiei alimentara. Judecata inca nu a avut loc, iar eu doresc sa renunt la pensia pentru fetita. Este nevoie sa depun o cerere in cadrul procesului mentionat sau exista alta procedura pentru asa ceva? Multumesc mult.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Maria, DVS sunteți în drept să depuneți o cerere simplă precum că refuzați de pensia alimentară și instanța a să o examineze concomitent cu cererea de divorț. Eu vă sfătuiesc să nu faceți așa ceva, sunteți în drept să nu puneți în circulație titlu executoriu la executorul judecătoresc.

30 апреля 2022
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Maria, salut

Întrucât dreptul de a incasa pensia de întreținere aparține copilului instanța nu va accepta refuzul dvs de a incasa pensia.

Totuși, Dvs ați putea depune o cerere de concretizare a pretențiilor in care sa nu indicați cerința de încasare a pensiei, iar instanța de judecată o va admite.

Cererea trebuie formulată... mai detaliat în scris si o puteți depune fie in cadrul ședinței de judecată, fie prin intermediul cancelarie judecătoriei sau chiar prin intermediul oficiului poștal să o expediați in adresa judecătoriei.

Succes.

1 мая 2022