Repartizarea terenurilor pentru familiile nou-formate

4 декабря 2018 37

Bună ziua. Am găsit mai multe răspunsuri referitor la repartizarea terenurilor pentru familiile nou-formate. Cum procedăm în cazul în care, deși există terenuri libere (doar că ele sunt date în arendă pentru intrebuintare agricolă), primăria insistă să ne dea un loc de casa, care a fost cu ani in urma repartizat altcuiva si la moment acolo este un fundament construit. Noi insă vom fi nevoiti personal sa ne clarificam cu persoana care anterior a primit terenul. Care e legea, prin ce putem insista sa ne dea un loc de casa care nu a mai fost anterior repartizat nimanui?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Dacă s-a repartizat anterior cuiva, asta nu înseamnă că procedura a fost finalizată.
Dreptul de proprietate trece doar dupa ce este inregistrat la Cadastru.
Respectiv, verificati la Cadastru cine figurează ca proprietar al acelui teren.
Totodată, cereti in scris primăriei sa confirme daca a fost anterior eliberată oficial o... mai detaliat autorizație de construcție pt acel teren.
Dacă este proprietatea autorității locale, si daca nu a fost eliberată o autorizație - atunci nu exista riscuri juridice pentru a cumpăra acel lot.

6 декабря 2018