Reperfectarea documentelor pe casa

20 декабря 2018 57

Salut. Am nevoie de ajutorul vostru. Vreau sa refac documentele pe casa, care sunt acum pe numele bunicului care este deja decedat. Cum as putea sa le refac si de ce acte am nevoie? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Daca bunurile au aparținut persoanei decedate, acestea pot moștenite de succesorii acestuia.
La caz, dupa decesul bunelului, moștenitor devin copii acestuia.
Sigur urmeaza a cunoaște faptul că poate exista un testament, atunci moștenitor la bunurile din testament devine petsoana dată.
Urmează sa va adresați la un notar pentru a inainta cerere... mai detaliat pentru deschiderea dosarului succesoral in termen de 6 luni din data decesului persoanei.
Urmează a prezenta:
Buletin d-stră,
Certificat de deces,
Actele ce confirma dreptul de proprietate asupra bunurilor.
Procedura se face de catre notar.

Pentru informații suplimentare sau concretizări mă puteți contacta.

21 декабря 2018