Restabilirea actelor de stare civilă

6 февраля 2021 24

Bună ziua. Actele de stare civilă nu pot fi găsite la ASP. Trebuie să depun cerere în instanța de judecată? Am înțeles că e posibil de depus cerere și la ASP unde am viză de reședință pentru restabilirea actului de stare civilă. Este adevărat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Ai dreptate, Instanţa judecătorească constată faptele de care depinde apariţia, modificarea sau încetarea drepturilor personale sau patrimoniale ale persoanelor fizice şi ale organizaţiilor.
Instanţa judecă cauzele în care i se cere să constate:
a) raporturile de rudenie;
c) înregistrarea naşterii, adopţiei, căsătoriei, divorţului şi decesului;
e) decesul la o anumită dată şi în... mai detaliat anumite împrejurări;

7 февраля 2021