Restanță la plata pensiei alimentare

8 ноября 2021 120

Bună ziua. Aș dori un model de cerere către executorul judecătoresc referitoare la restanța la plata pensiei alimentare pe care o are fostul soț. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Pentru a incasa forțat, prin executor, urmează să aveți un titlu executoriu care se eliberează de catre instanța de judecată.
Cit ține de executor și cerere, este formă liberă, de regula executorii au și modelul propriu, va adresați la ei.

15 ноября 2021