Restanțe la plata pensiei alimentare

13 марта 2018 106

După divorț s-a hotărât că cele două fetițe să rămână cu mine, iar soțul să le plătească câte o mie de fată lunar. Soțul a plecat din Moldova in Israel legal, far refuză să achite suma stabilită și s-au adunat 26.000 lei. Dna cu alimentele spune că n-are ce să-i facă și că nu sunt eu prima sau ultima. Vă rog mult, ajutați-mă!

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna seara Natalia,
Ca cineva sa va ajute este nevoie de anumite actiuni din partea dvs. Sa scriti cereri, sa actionat, nu doar pe internet.

13 марта 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dna Natalia,
Ați putea solicita executorului judecătoresc:
1. Să depună cerere în instanța de judecată cu solicitarea de aplicare a interdicției de ieșire din țară fostului soț.
2. Cerere să calculeze dobânda de întârziere.
3. Să solicitați executorului judecătoresc să ceară de la băncile din RM informație dacă acesta a transmis din... mai detaliat străinătate sau a primit în această perioadă careva transferuri de mijloace bănești.
Dacă fostul soț intenționat se eschivarea de la achitarea pensiei de întreținere și acționează cu rea credință ascunzînd veniturile și bunurile sale acesta poate fi atras la răspundere penală în anumite condiții.

Codul penal al RM Articolul 320 - Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată
(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată, dacă aceasta a fost comisă după aplicarea sancţiunii contravenționale se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 650 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

14 марта 2018