Retinerea vehiculului in vama

14 апреля 2023 64

Buna ziua. Pentru care fapte poate fi retinut un autovehicul de catre vamesi? Care este legea care reglementeaza astfel de situatii? Multumesc.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Pentru săvîrșirea contravențiilor sau infracțiunile vamale cu acest autovehicul.
Articolul 4397. Confiscarea special

(1) Confiscarea specială constă în trecerea forțată şi gratuită în proprietatea statului a bunurilor indicate la alin. (2). În cazul în care aceste bunuri nu mai există, nu pot fi găsite sau nu pot fi recuperate, se confiscă contravaloarea... mai detaliat acestora.

(2) Sînt pasibile confiscării speciale bunurile:

a) utilizate sau destinate pentru săvîrşirea unei contravenții;

b) rezultate din săvîrşirea contravenției, precum şi orice venituri generate de aceste bunuri;

c) date pentru a determina săvîrşirea unei contravenții sau pentru a-l răsplăti pe contravenient;

d) deținute contrar regimului stabilit de legislație şi depistate pe parcursul desfăşurării procesului contravențional;

14 апреля 2023

Multumesc

14 апреля 2023