Retragerea plângerii la poliție în cazul unui furt

28 марта 2018 249

A fost comis un furt din gospodăria mea în sumă de 2.000 lei de către un minor, fapt pentru care am depus plângere la poliție. Acum ceva timp am avut un proces de judecată, care a fost amânat din motiv că avocatul din oficiu era pe buletin de boală. În aprilie curent va fi procesul de judecată repetat, dar eu am hotărât să-mi retrag cererea pentru infracțiunea săvârșită de către minor, deoarece paguba a fost restituită totalmente și nu aș vrea ca minorul să aibă antecedente penale pe viitor. Deci cum trebue să procedezi corect?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Tudor,
Deja nu va mai puteți retrage plângerea.
Odata ce dosarul a ajuns în instanța de judecată, vi s-a restituit prejudiciul și nu mai aveți pretenții față de inculpat/minor puteți să încheiați un acord de împăcare.
Avocatul minorul va solicita on legătură cu împăcarea încetarea procesului.
Minorul oricum deja nu va mai avea... mai detaliat cazierul curat.

28 марта 2018