Revizuirea mărimii amenzii

4 августа 2021 34

Bună ziua. Mi-a fost întocmit un proces-verbal contravențional pentru depășirea limitei de viteză. Am fost de acord cu probele și constatările aduse de agent. Acesta, însă, contrar prevederilor art. 451/1 alin. 1 Cod Contravențional, a aplicat amenda de 18 u.c. (900 lei) dar nu a aplicat 1/2 din minimumul amenzii (conform art. 451/1 alin. 3 Cod Contravențional). Pot contesta decizia menționată în vederea modificării sumei amenzii?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Salutare Mihai, vă rog să fiţi mai explicit şi să comunicaţi care alineat a Articolului 236 din Cod Contravenţional RM v-a fost aplicat la caz de către agentul constatator.

Puteţi să mă contactaţi pe e-mail pentru detalii suplimentare
iacobalexandrulaw@gmail.com.

5 августа 2021