Rezilierea contractului

16 апреля 2019 52

Buna ziua, stimati juristi. Am achitat pentru niste servicii, care urmau sa fie prestate in viitor. Contractul nu l-am semnat din cauza ca nu dispuneam de timp sa astept perfectarea acestuia, urma sa-l semnez mai tarziu, asa convenisem cu prestatorul. Ulterior la mine au aparut alte circumstante si am solicitat rezlierea contractuluui si restituirea banilor achitati, instiintand prestatorul despre asta in termen de 10 zile lucratoare de la momentul inceperii prestarii serviciilor. Prestatorul a refuzat restituirea banilor, invocand clauza contractuala ce prevede o penalitate de 100% din contract in caz de reziliere cu minim 3 zile calendaristice de la data prestarii serviciilor.
Mentionez ca bonul fiscal care confirma achitarea serviciilor l-am pierdut. Ce fac? Unde ma pot adresa in cazul in care contractul nu este semnat din vina mea, iar bonul fiscal l-am pierdut? Care sunt sansele de restituire a banilor? Multumec anticipat! Cu stima.

Jurist comments 4

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna L

Despre ce fel de servicii este vorba? Dvs ați contractat serviciile la oferă specială sau nu?

În lipsa unor probe ce ar proba existența unui raport contractual între Dvs și profesionist va fi dificil de a dovedi cele invocate.
Totuși, fiind profesionist acesta urma să se asigure ca semnați contractul, chiar... mai detaliat dacă, la acel moment erați în grabă.

În dependență de tipul serviciilor, achiziționarea acestora la oferă specială sau nu urmează a fi evaluata posibilitatea rezolvirii raportului dat.

Astfel, ați putea să vă adresați cu o plangere la Agenția Protecției Consumatorilor și Supravegherea Pieței.

Pentru mai mult detalii accesați pagina web a instituției publice respective.
www.consumator.gov.md

16 апреля 2019

Va multumesc pentru raspunsul Dvstra, dle I.Brinişter.
Serviciile tin de prestarea cursurilor de formare continua, nu a fost nici o oferta. Ideea este ca la momentul cand a inceput cursul, la mine au survenit schimbari si am decis sa reziliez contractul, chiar daca anterior confirmasem prezenta mea la curs.
Va multumesc!

16 апреля 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Solicitați de la instituția respectivă să vă elibereze copia contractului care urma și trebuia sa fie încheiat cu Dvs întrucât aceștia sunt obligați.
În dependență de prevederile contractuale urmează a fi evaluată posibilitatea rezoluțiunii contractului respectiv cât și care ar putea fi suma care să o restituie profesionistul.

Dvs ați decis sa... mai detaliat mergeți la cursuri de formare continuă de sine stătător sau la cererea angajatorului în legătură cu serviciul Dvs.?

16 апреля 2019

Buna ziua, va multumesc pentru receptivitate.
Institutia nu refuza sa-mi elibereze contractul, dar in contract este prevazut o penalitate de 100% daca se face rezilierea cu un termen mai mic de 3 zile sau dupa inceperea cursului.
Cursul a fost pe cont propriu, achitarea fiind personala.
Cu stima,

17 апреля 2019