Rezilierea contractului de studii in colegiu in favoarea Universitatii

3 мая 2018 102

Buna ziua. Va rugam sa ne ajutati sa luam o decizie corecta. Fiica mea, invalidă din copilărie (acum are grad mediu), este studenta la Colegiul de Medicina, la buget. Anul acesta sustine bacalaureatul si doreste sa rezilieze contractul si sa mearga la Universitatea de Medicină (Farmacologie). A fost preintampinata ca va trebui sa restituie cheltuielile statului, suma fiind de peste 50 mii lei. E posibila aceasta cerinta, doar ea va continua studiile in acelasi domeniu - medicina?

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Адвокат

Trebuie să consultaţi un avocat.
Ca minim trebuie să vedem textul contractului, pentru a vedea la ce anume s-a obligat fiica.

9 мая 2018