Rezilierea contractului imobiliar

21 марта 2022 58

Buna ziua. Noi am procurat un apartament in rate, am achitat in avans 50% din suma totala, darea in exploatare a blocului trebuie sa aiba loc in decembrie 2022. Putem sa desfacem contractul si sa primim inapoi avansul achitat? Sau sa vindem cuiva apartamentul asa cum e (cu tot cu rate), important noua sa ne dea acele 50%. Daca se va incepe razboi in Republica Moldova, cum va fi? Vom pierde si banii, si apartametul?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Este de nevoie de consultat contractul dvs imobiliar pentru a vă putea răspunde mai exact la cele interesate.

22 марта 2022
  • Юрисконсульт

Buna Mariana, rezilierea contractul cu compania de construcție n-o să aibă loc, ei nu merg la așa tranzacții. Puteți să încercați să întocmiți un contract de vânzare-cumpărare. În timpul războiului toți pierd din ceia ce au.

23 марта 2022