Ridicarea sechestrului

16 ноября 2019 77

Buna ziua. Am fost detinut 1 an de zile in penitenciarul 13 si a fost pus sechestru pe apartamentul care a fost cumparat in anult 1991. Suntem 2 frati si dorim sa ridicam sechestrul ca sa vindem casa. E posibil asa ceva?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Pentru a vi se oferi un răspuns corect este necesar să fie analizate toate actele, fapte și circumstanțele de fapt cu privire la sechestrul aplicat pe bunul imobil.

16 ноября 2019
  • Юрисконсульт

Cauza penală a fost încetată sau s-a emis o altă hotărîre. Dacă cauza e încetată, faceți rost de ordonanță, adresațivă în instanță cu o cerere în baza art. 313 CPP, pentru a obține casa.

30 декабря 2019