Ridicarea sechestrului

12 июля 2022 100

Bună ziua. Mi-a fost aplicat sechestru pe card pentru neachitarea unui credit. Am achitat intreaga datorie, insa executorul nu a ridicat sechestrul, desi au trecut peste 3 saptamani de la achitare. Astăzi la banca mi-au zis ca nu e scos sechestrul. Am telefonat si i-am scris mesaj executorului, dar a citit mesajul pe viber si nu a răspuns. Telefonul mereu e deconectat. Ce sa fac?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Victoria, eu vă propun să depuneți o cerere pe adresa executorului. În cerere să-i atenționași, că el încalcă Codul penal , eu sunt dispus să vă ajut, apelați la viberul de pe telefonul +37368669950 Articolul 327. Abuzul de putere sau abuzul de serviciu
... mai detaliat (1) Folosirea intenţionată de către o persoană publică a situaţiei de serviciu, dacă aceasta a cauzat daune în proporţii considerabile intereselor publice sau drepturilor şi intereselor ocrotite de lege ale persoanelor fizice sau juridice,

[Art.327 al.(1) sintagma „intereselor publice sau” declarată neconstituțional prin HCC33 din 07.12.17, MO27-32/26.01.18 art.4; în vigoare 07.12.17]
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 650 la 1150 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 3 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.

14 июля 2022