Risc inchisoare pentru un credit neachitat?

24 ноября 2019 352

Buna ziua. Risc sa ajung la inchisoare pentru datorii la banca? Am luat 60 de mii de lei, trebuie sa intorc in jur de 90 de mii. Nu am de unde sa achit, nu am nimic bunuri, nici nu mai lucrez.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Nu aveți de ce să vă faceti griji deoarece acesta este un dosar civil și nu unul penal.

Astfel compania de creditare se poate adresa în instanță pentru a vă obligă la plata datoriei și a solicita încasarea silită prin intermediul executorului judecătoresc după obținerea hotărârii care la rândul său... mai detaliat poate aplica măsurile asigurătorii față de dvs doar în măsura bunurilor existente ce vă aparțin, conturi bancare și alte venituri.

V-aș sugera să vă adresați la un avocat pentru a studia contractul dvs de împrumut deoarece există riscul ca acesta să includă clauze abuzive cum ar fi penalitatea, dobânda contractuală, comisioanele și să solicite de la dvs sume exagerat de mari ce contravin normelor legale.

În caz că aveți nevoie de ajutor vă puteți adresa la tel. meu de contact 068621067 sau adresa de e-mail adomenco@yahoo.com.

25 ноября 2019
  • Юрисконсульт

Bună ziua,

În cazul în care se demonstrează prin probe că Dvs. inițial nu ați avut intenția de a returna creditul contractat, se poate depune și plângere la poliție pe art.190 CPRM, Escrocherie.

Pentru consultație suplimentară vă sunt la dispoziție,

O zi bună,

3 декабря 2019