Risc sa raman fara apartament?

30 января 2020 110

Buna ziua. Risc sa raman fara apartament daca sunt fudejusor la un credit, iar debitorul a plecat peste hotare si nu achita creditul? Ce actiuni va intreprinde banca impotriva eidebitorului si impotriva mea?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Natalia,

Fidejusorul răspunde solidar cu debitorul în fața creditorului. La faza de executare, executorul judecătoresc poate aplica sechestru pe imobilul Dvs. și să îl vîndă în caz că Dvs sau Debitorul nu achită datoria.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

31 января 2020