S.R.L. sau I.I.?

8 июня 2018 49

Buna! Doresc sa infiintez o firma cu genul de activitate producerea/confectionarea uneltelor de cofetarie. Ce este mai bine de deschis: S.R.L. sau Întreprinderea Individuala?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
De fapt, ÎI are statut de persoană fizică, iar fondatorul răspunde nelimitat cu toate bunurile sale, pe când patrimoniul ce aparține unui SRL este distinct de patrimoniul fondatorilor. Doar, în cazul atragerii la răspundere subsidiară a fondatorilor aceștia vor răspunde cu bunurile personale pentru obligațiile societății comerciale, în rest ei... mai detaliat răspund în limită aportului adus la capitalul statutar al societății comerciale.

9 июня 2018