Să contest amenda contravențională?

11 августа 2024 0

Bună ziua. Am fost oprit de poliție în timp ce circulam cu trotineta pe trotuar și mă aflam în stare de ebrietate. Mi-au aplicat amendă în mărime de 18.000 lei. Are rost să contest procesul-verbal de aplicare a amenzii?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. Dacă contravenția a fost calificată potrivit art. 233 alin.1 Cod contravențional, iar dumneavoastră vă deplasați pe trotinetă electrică atunci se merită de contestat deoarece urma să fie calificată contravenția potrivit art.233 alin.3, acolo amenda e de la 5000 la 12500 lei.

12 августа 2024