Sotul a semnat ca fidejusor pentru un credit

18 апреля 2021 34

Buna ziua. Sotul meu a semnat ca fidejusor pentru un credit. Au mai fost alti doi fidejusori impreuna cu el. Persoana care a luat cretitul este plecat peste hotare si nu pot da de el, dar lucreaza legal. Ceilalti fidejusori la fel sunt de negasit. Ce sa facem ca sa nu se ajunga in instanta de judecata? Se poate intampla ca sotul va trebuie sa ramburseze datoria?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Da, creditorul poate pretinde datoria de la soțul dvs dacă nu o poate recupera din contul debitorului sau celorlalți fidejusori.

Dvs păstrați dreptul ulterior de a înainta o acțiune în regres către debitorul principal în instanța de judecată pentru încasarea sumei.

19 апреля 2021