Salariu achitat gresit

1 ноября 2020 93

Buna. O cunostinta a primit in luna mai niste bani in exces la salariul lunar. Acum, in luna octombrie angajatorul a descoperit eroarea si ii cere ca sa intoarca toata suma inapoi companiei. E corect asta? Sau nu?

Jurist comments 1

Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Articolul 148 Codul Muncii . Reţinerile din salariu
Reţinerile din salariu se pot face numai în cazurile prevăzute de prezentul cod şi de alte acte normative.

(2) Reţinerile din salariu pentru achitarea datoriilor salariaţilor faţă de angajator se pot face în baza ordinului (dispoziţiei, deciziei, hotărîrii) acestuia:

a) pentru restituirea avansului eliberat... mai detaliat în contul salariului;

b) pentru restituirea sumelor plătite în plus în urma unor greşeli de calcul;
(5) Salariul plătit în plus salariatului de către angajator (inclusiv în cazul aplicării greşite a legislaţiei în vigoare) nu poate fi urmărit, cu excepţia cazurilor unei greşeli de calcul.

2 ноября 2020