Salariu achitat in exces timp de 20 de ani

6 декабря 2021 60

Buna ziua. Unui salariat timp de peste 20 de ani i s-a calculat si achitat un salariu mai mare decat trebuia potrivit legii. Acum, cand acest fapt a fost descoperit, salariatul trebuie sa restituie banii sau se considera ca angajatorul e vinovat de aceasta situatie? Ma intereseaza si unde as putea gasi textul legal care reglementeaza asa situatii. Multumesc.

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua, consider ca este aplicabila institutia imbogatirii nejustificate, Art.1979 Cod Civil al RM "Dacă o persoană obține o îmbogățire nejustificată (persoană îmbogățită) care se atribuie la dezavantajul suferit de o altă persoană (persoană dezavantajată), ea este obligată față de persoana dezavantajată să restituie îmbogățirea."
Art... mai detaliat 395 alin.(8) "Prescripția dreptului la acțiune în restituirea îmbogățirii nejustificate începe să curgă de la data la care creditorul a cunoscut sau trebuia să cunoască atît existența dreptului său la restituire, cît și persoana obligată să restituie. Dispozițiile prezentului alineat se aplică în mod corespunzător și în cazul acțiunii întemeiate pe gestiunea de afaceri fără mandat."

8 декабря 2021