Salariu transferat pe card

27 апреля 2021 28

Buna ziua. Am cateva judecati pentru incasarea datoriilor la credite. La moment doresc sa ma angajez la serviciu unde tot salariu se transfera pe card. Cate procente din salariu imi pot bloca executorii judecatoresti (sunt mai multi)? Pot sa-mi blocheze in totalitate cardul? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Bună ziua Dmn. Sergiu
Răspuns la solicitarea Dvs. e ulterior:
Executorul judecătoresc poate bloca nu mai mult de 20% din salariu în baza unui document executoriu, iar dacă ziceți că sunt mai multe judecăți și titlurile executorii se află la un singur executor judecătoresc, atunci nu mai mult de 50% din salariu.... mai detaliat La fel doresc să vă informez că executorul judecătoresc oprește și 10% din suma incasată( din acele 20% sau 50%) în favoarea sa, această incasare fiind numită onorariul executorului judecătoresc.
Executorul judecătoresc are dreptul să vă blocheze cardul salarial, dar Dvs. puteți demonstra faptul că este card pe care primiți salariul cu ajutorul unui extras bancar, după care ex.jud. o să vă-l deblocheze.

28 апреля 2021