Salariu neachitat pentru ore suplimentare in zile de odihna

17 ноября 2019 57

Buna! Soția s-a angajat într-un hipermarket in funcție de casier, salariul i-a fost achitat, însă atunci când s-a mai deschis un supermarket, a fost trimisa sa lucreze acolo in zilele ei de odihna. I s-a promis ca orele acestea vor fii achitate la sfârșit de luna, plus premii, insa nu a primit nimic. Am depus o plangere la Inspecoratul de stat al muncii sa întreprindă măsuri, însă nu a sunat nimeni. Peste 2 luni, am sunat la Inspectorat si mi-au comunicat ca cererea este anulată.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Solicitați de la inspecția muncii răspunsul motivat cu privire la respingerea cererii dvs sau a deciziei luate de acești, ulterior veți decide dacă contestați în instanța de judecată decizia acestora (dacă sunteți în termen) or vă adresați direct cu acțiune privind încasarea salariului neachitat ..

18 ноября 2019