Salariu neplătit

13 февраля 2020 35

Bună! Am ieșit în concediu de maternitate pe data de 10 ianuarie 2020. Salariul pe luna decembrie l-am primit, însă pe zilele din ianuarie nu. Sunt angajată într-o instituție de învățământ și pe parcursul vacanței am ieșit la serviciu, dar și pe data de 9 ianuarie cand am predat. Întrebarea mea este: este legal sa nu mi se achite salariul pentru zilele lucrate in ianuarie?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Mihaela,

Sigur că nu este legal.

În caz de reţinere, din vina angajatorului, a salariului, salariatului i se plătesc suplimentar, pentru fiecare zi de întîrziere, 0, 3 la sută din suma neplătită în termen.

10 марта 2020