Sarcină și divorț

24 ноября 2019 137

Bună. Sunt in luna a șasea de sarcină. Aproape zilnic ne certam cu sotul din cauza ca el bea. De câteva ori m-a lovit. Ma gândesc la divorț, dar îmi e frică pentru copil. As vrea sa rămână cu mine.

Jurist comments 2

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

Mai jos găsiţi extrasul din lege privind procedura de divorţ şi stabilirea domiciliului copilului minor (art. 36, 37, 63, Codul Familiei):

Articolul 36. Desfacerea căsătoriei la organull stare civilă
(1) În baza acordului comun al soţilor, în cazurile în care... mai detaliat între aceştia nu există neînţelegeri referitoare la partajul proprietăţii comune în devălmăşie, la întreţinerea, educaţia şi domiciliul copiilor minori comuni sau la întreţinerea unuia dintre soţi, căsătoria este desfăcută la organul de stare civilă în a cărui rază teritorială se află domiciliul unuia dintre soţi. Soţii participă la desfacerea căsătoriei în condiţiile Legii nr.100/2001 privind actele de stare civilă.
(2) La cererea unuia dintre soţi, căsătoria poate fi desfăcută la organul stare civilă dacă celălalt soţ:
a) este supus unei măsuri de ocrotire judiciare;
b) a fost declarat dispărut;
c) a fost condamnat la privaţiune de libertate pe un termen mai mare de 3 ani.
(3) Desfacerea căsătoriei şi eliberarea certificatului de divorţ au loc după expirarea termenului de o lună din ziua depunerii cererii de divorţ.
(4) În cazul apariţiei litigiilor între soţi cu privire la copii, la partaj sau la întreţinerea unuia dintre soţi, desfacerea căsătoriei se face pe cale judecătorească.
(5) Dacă, după desfacerea căsătoriei de către organul stare civilă, între soţi apar litigii referitoare la partaj, la întreţinerea, educaţia şi domiciliul copiilor minori comuni sau la întreţinerea unuia dintre soţi, acestea se vor soluţiona pe cale judecătorească.

Articolul 37. Desfacerea căsătoriei de către instanţa judecătorească
(1) Dacă soţii au copii minori comuni şi nu au ajuns la un acord privind întreţinerea, educaţia şi domiciliul acestora sau în lipsa acordului la divorţ al unuia dintre soţi, cu excepţia cazurilor prevăzute la art.36 alin.(2) și a cazurilor în care căsătoria a fost desfăcută prin încheiere notarială, desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească.
(2) Desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească şi în cazurile cînd există acordul la divorţ al ambilor soţi, însă unul dintre ei refuză să se prezinte la organul stare civilă pentru soluţionarea problemei.
(3) Instanţa judecătorească va desface căsătoria dacă va constata că convieţuirea soţilor şi păstrarea familiei în continuare sînt imposibile.
(4) Dacă, în procesul examinării cererii de desfacere a căsătoriei, unul dintre soţi nu-şi dă acordul la divorţ, instanţa judecătorească va amîna examinarea cauzei, stabilind un termen de împăcare de la o lună la 6 luni, cu excepţia cauzelor de divorţ pornite pe motivul violenţei în familie confirmate prin probe.
(5) Dacă măsurile de împăcare nu au dat efecte şi soţii continuă să insiste asupra divorţului, instanţa judecătorească va satisface cererea respectivă.

Articolul 63. Domiciliul copilului minor
(1) În cazul cînd părinţii locuiesc separat, domiciliul copilului care nu a atins vîrsta de 14 ani se determină prin acordul părinţilor.
(2) Dacă un atare acord lipseşte, domiciliul minorului se stabileşte de către instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de interesele şi părerea copilului (dacă acesta a atins vîrsta de 10 ani). În acest caz, instanţa judecătorească va lua în considerare ataşamentul copilului faţă de fiecare dintre părinţi, faţă de fraţi şi surori, vîrsta copilului, calităţile morale ale părinţilor, relaţiile existente între fiecare părinte şi copil, posibilităţile părinţilor de a crea condiţii adecvate pentru educaţia şi dezvoltarea copilului (îndeletnicirile şi regimul de lucru, condiţiile de trai etc.)
(3) La determinarea domiciliului copilului minor, instanţa judecătoreasă va cere şi avizul autorităţii tutelare teritoriale în a cărei rază teritorială se află domiciliul fiecăruia dintre părinţi.

Mai multe detalii găsiţi aici: http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=112685&lang=ro

Servus

25 ноября 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

În cazul în care soțul este agresiv îl puteți reclama la Poliție și puteți solicita acestora Ordin de restricție de urgență pentru ce duce la înlăturarea imediată a agresorului de la Dvs.
Totodată, va puteți adresa în instanța de judecată din raza domiciliului Dvs cu o cerere de eliberare a Ordonanței... mai detaliat de protecție pe un termen de 90 zile care, ulterior poate fi prelungit.
Între timp depuneți cerere de chemare în judecată privind desfacerea căsătoriei.
Dacă, pana la desfacerea căsătoriei se naște copilul atunci concretizat acțiunea prin includerea unei noi pretenții, dacă copilul se naște după ce ați divorțat va fi necesar să vă adresați în instanța de judecată repetat cu o cerere de stabilire a domiciliul minorului cu dvs și încasarea pensiei de întreținere pentru copil cât și pentru dvs. până la împlinirea vârstei de 3 ani a copilului (sigur dacă doriți).

25 ноября 2019