Schimb de administrator SRL

26 сентября 2019 50

Buna ziua. Am fost la fondator si administrator in SRL. Cat am fost acolo, s-au format datorii la cateva firme. Acum SRL a trecut la alta persoana. Persoana data acum este fondator si administrator. Firma la care s-au format datorii mai are drepturi sa ceara de la mine achitarea datoriilor sau responsabilitatea cade pe administratorul nou?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Asociații nu răspund pentru obligațiile asumate de către SRL și invers.
Totuși, în cazul în care administratorul a acționat în detrimentul intereselor societății acesta poate fi atras la răspundere în vederea reparării prejudiciului cauzat.
Totodată, în situația în care societatea devine insolvabilă, asociații, administratorul, contabilul șef, membrii consiliului/organelor de conducere, comisiei de... mai detaliat cenzori, pot fi atrași la răspundere subsidiară.
În acest sens sunt instituite anumite termene în interiorul cărora societatea însăși poate acționa administratorul în instanță, iar dacă devine insolvabilă din numele acesteia va acționa administratorul procedurii de insolvabilitate/lichidatorul.

26 сентября 2019