Schimbare nume de familie

9 ноября 2018 70

Buna ziua! Vreau sa schimb numele de familie, motivul - fostul prieten are datele mele personale, copia buletin, adresa, pe care le pune pe retele sociale, plus poze personale, pe care nu ar fi trebuit sa le vada alti oameni. Face asta de ceva timp deja, si mi-e frica. E posibil sa ma refuze pentru asa motiv? Eu nu vad alta iesire din situatie.

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna asta nu e o solutie, puteti incerca sa faceti o sesizare la Centrul National pentru Protectia Datelor cu Caracter Personal, totodata puteti face si o plingere la politie, nu e necesar sa va schimbati numele, aceasta nu va stopa intentia prietenului dvs. In cazul in care nu cunoasteti cum... mai detaliat sa perfectati aceste sesizari/plingeri apelati la un jurist.

9 ноября 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

Conform art. 177, Codul Penal:

Articolul 177. Încălcarea inviolabilităţii vieţii personale
(1) Culegerea ilegală sau răspîndirea cu bună-ştiinţă a informaţiilor, ocrotite de lege, despre viaţa personală ce constituie secret personal sau familial al altei persoane fără consimţămîntul ei
se pedepseşte cu amendă în mărime... mai detaliat de pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore.

(1'1) Culegerea ilegală a informaţiilor menţionate la alin.(1), fără consimţămîntul persoanei, cu utilizarea mijloacelor tehnice speciale destinate pentru obţinerea ascunsă a informaţiei,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 750 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore.

(2) Răspîndirea informaţiilor menţionate la alin.(1):
a) într-un discurs public, prin mass-media;
b) prin folosirea intenţionată a situaţiei de serviciu
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 850 unităţi convenţionale sau cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de 1 an, sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, cu amendă, aplicată persoanei juridice, în mărime de la 2000 la 3000 unităţi convenţionale.

Deci, adresaţi o plîngere la poliţie.

Servus

14 ноября 2018