Schimbarea motorului automobilului

30 марта 2023 32

Buna ziua. In cazul in care motorul automobil nu mai poate fi reparat si urmeaza a fi schimbat, care sunt actiunile pe care trebuie sa le intreprind ca aceasta operatiune sa fie legala?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Regulamentul cu privire la supravegherea tehnică exercitată de Inspectoratul Naţional de Securitate Publică

Aprobat prin Hotărîrea Guvernului Republicii Moldova nr. 415 din 8 aprilie 2003

19. Cu permisiunea Inspectoratului Naţional de Securitate Publică, fără a fi elaborată şi coordonată documentaţia de proiectare, pot fi admise următoarele reutilări ale vehiculelor:
l) cu permisiunea Inspectoratului... mai detaliat Naţional de Securitate Publică se permite instalarea pe autovehicule a motoarelor de alte mărci şi modele numai în cazurile în care caracteristicile lor (puterea, momentul de torsiune, greutatea) diferă de parametrii analogici ai motoarelor standard cu cel mult 15 %.

Instalarea motoarelor de alte mărci şi modele la automobilele utilate cu sisteme de amplificare ale mecanismelor de frînare şi de direcţie se efectuează numai în condiţiile agenţilor economici autorizaţi de Inspectoratul Naţional de Securitate Publică.

30 марта 2023