Schimbarea numelui

19 января 2023 25

Buna ziua. Fosta sotie care este in proces de a-si schimba numele de familie) mea zis ca are nevoie de o declaratie precum ca renunt la copil (care nu este al meu).
Pot sa fac declaratia singur la notar?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Prezumţia de paternitate a soţului (fostului soţ) poate fi înlăturată printr-o declaraţie a soţilor (foştilor soţi) depusă personal. În cazul în care soţii (unul din ei) nu se pot prezenta personal, declaraţia se autentifică notarial şi se expediază la organul de stare civilă.

26 января 2023