Schimbarea numelui copilului

2 февраля 2023 57

Bună ziua! Sunt divorțată de 1,5 ani. Copilul (1 an) poartă numele fostului soț, dar aș vrea să îl schimb în numele meu de familie. Fostul soț spune că nu e de acord. O să mai pot schimba numele copilului vreodată?
P. S. Sunt în concediu de maternitate și, deocamdată nu îmi permit să achit serviciile unui avocat ( deoarece tatăl copilului nu ne ajuta cu aproape nimic). Este dispus cineva din avocați să îmi ofere consultație gratis și să mă indrume ce și cum să fac?

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Tatiana,
Cu parere de rau fara acordul tatalui nu puteti schimba numele copilului. Ati putea sa faceti acest lucru decat prin instanta de judecata.

2 февраля 2023
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Tatiana.
În lipsa acordului tatălui, încercaţi să vă adresaţi autorităţii tutelare cu problema schimbării numelui copilului.
Doar că trebuie să fiţi destul de convingătoare pentru a putea argumenta că schimbarea numelui nu este un moft al dumneavoastră ci este în interesul copilului.

Codul familiei prevede următoarele
Articolul 56. Schimbarea numelui de familie... mai detaliat şi prenumelui copilului

(1) În baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani.

(2) În caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către organul stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.

(3) Schimbarea numelui de familie al ambilor părinţi atrage după sine schimbarea numelui de familie al copilului, iar în cazul schimbării numelui de familie al unuia dintre părinţi, numele de familie al copilului poate fi schimbat în baza acordului comun al părinţilor. În lipsa unui atare acord, decide autoritatea tutelară locală.

(4) Schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului care a atins vîrsta de 10 ani se face, în toate cazurile, cu acordul acestuia.

https://www.asp.gov.md/ro/intrebari-frecvente/stare-civila/0040

2 февраля 2023