Schimbarea numelui de familie

25 марта 2019 65

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, in cazul in care eu plec peste hotare la munca pe baza de pasaport biometric cu viza de 3 luni si eu sunt casatorita cu sotul meu de cateva zile, este neaparat sa schimb numele de familie in buletin? Aceasta poate avea consecinte si asupra pasaportului biometric, daca in pasaport si buletin vor fi doua nume de familii diferite? As putea avea neplaceri la trecerea intre tari?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Doina

Da este obligatoriu să vă schimbați numele și în buletinul de identitate.
Drept document de călătorie servește pașaportul biometric și nu buletinul de identitate.

25 марта 2019